Tagasi

3 rada, mis Open House Tallinnal läbi käia

Juuli 7, 2021

Open House Tallinna tiim on kokku pannud kolm trajektoori, mis koondavad kokku lähedal asuvad põnevad objektid ning aitavad puhkepäevaks paremini plaane teha.

Mereäärne Kopli. Foto: Evert Palmets

Päev Koplis!

Kui sa ei ole viimasel ajal Koplis käinud, siis tasub sinna päevaks sammud seada küll. Aastateks mõnevõrra unarusse jäänud piirkond on leidmas endale uut hingamist ning pakatab värskest energiast.

Sissejuhatuseks sobib hästi ekskursioon kuni 2000ndateni tegutsenud Tallinna vanimas ketrusvabrikus ehk Balti Manufaktuuris. Giidituuri järel soovitame sõita trammiga veidi Kopli poole, Maleva peatuseni ja kõndida siis piki Maleva tänavat ning pöörata aedlinliku ilmega Neeme tänavale, mis viib mere äärde. Jaluta piki randa edasi ning 10 minutiga jõuae samm-sammult uut ilmet saavatele Kopli liinidele, kus toimuvad giidituurid igal täistunnil. Seejärel suundu läbi Kopli pargi Põhjala tehasesse – endise kummikuvabriku territooriumil asub mitmeid söögikohti, kus energiavarusid täiendada ning ka seal algavad iga tund ekskursioonid, mis tutvustavad kompleksi kujunemislugu ja tulevikuplaane.

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum Laial tänaval

Vanalinna arhitektuuripärlid

Ajal, kui turiste on vähem, mahub ka kohalik elanik vanalinna uudistama. Kui on huvi mõned tunnid vanade müüride vahel veeta, tasub alustada Toompea Lossi ja Pika Hermanni külastamisest, astuda sisse Soome Suursaatkonda Toompeal Kiriku platsi ääres (mõlemad tuurid eelregisteerumisega) ning liikuda seejärel mööda Pikka jalga ja Laia tänavat Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi hoonesse. Seejärel võib üle Raekoja platsi liikudes suunduda ekskursioonile Draamateatri vastas asuvasse juugendhoonesse Saarineni majja või funktsionalistlikku Tallinna Kunstihoonesse Vabaduse väljakul.

Välisministeerium Islandi väljaku ääres

Südalinna ringkäik 

Vanalinna kõrval südalinnas on samuti mitmeid omanäolise arhitektuuri ja põnevate lugudega hooneid. Ringkäiku võiks alustada 19. sajandil rajatud Rotermanni tööstuskvartali äsja renoveeritud hoonest nimega Ajamaja, mis on üks silmapaistvamaid ehitisi kogu kvartalis. Järgmisena soovitame edasi liikuda 1884. aastal valminud Tallinna Reaalkooli, mille vilistlaste seas on hulgaliselt tuntud inimesi.

Laupäeval soovitame sammud järgmiseks seada stalinistlikke linnaplaneerimise printsiipe järgivasse väisministeeriumi hoonesse (vajalik eelregistreerimine), pühapäeval on aga huvilistel ainulaadne võimalus astuda sisse Sakala torni, mis on ainus tänaseks säilinud osa Raine Karbi projekteeritud ja 1985. aastal valminud Eestimaa Kommunistliku Partei poliitharidusmajast ehk Karla Katedraalist. Lisaks on pühapäeva pärastlõunal vaid paariks ekskursiooniks avatud juba 13. sajandil äramainimist leidnud Jaan Seegi kirik, mis koos naabriteks olevate kõrgete klaastornidega moodustab veidra arhitektuurse ja linnaruumilise koosluse.

Tagasi Back to top