Hundipea linnaosa ja Paljassaare sadam

Paljassaare tee 28, Tallinn

-

Registreeri siin
2022
2023
2024
Hooned
est
eng
rus

Palume registreerida ainult nendele ekskursioonidele, kuhu kindlasti on võimalik tulla. Pidagem lugu graafikutest ning teistest osalejatest.

1960. aastatel saavutas ookeanipüük tõeliselt tööstusliku mõõtme ja vormi. Kalapüügiga tegeles ja kalalaevu haldas edaspidi Tallinna Ookeanikalalaevastiku Baas ning saagi vedu, püügilaevade varustamist ja külmutuslaevu haldas Tallinna Külmutuslaevastiku Baas. Kõigi nende laevade teenindamiseks ehitati Tallinnas 1969. aastal Paljassaarde uus merekalasadam. Organisatsioonide ühendamisel tekkis ligi 10 000 töötajaga tootmiskoondis Ookean. Tootmiskoondisel olid võimsad kaldastruktuurid, kuhu kuulus ka praeguse Paljassaare sadama hooneid. Praegune sadamaala territoorium on 31 ha.

Tulevikuplaan on luua sadamaalale Hundipea linnaosa – tulevane kliimaneutraalne ja jäätmevaba asum, mis pakub elu- ja töökohad kümnetele tuhandetele inimestele. Nutikas, säästlik ning inimsõbralik linnaruumi mudel luuakse mere äärde, mis loob võimaluse kasutada lokaalseid loodusvarasid taastuvenergia põhise infrastruktuuri ehitamiseks, tänu millele tagatakse linnaosale puhas elekter ja soojus.

Jätkusuutlikud lahendused (Building Futures Together):

Tulevane Hundipea kerkib järk-järgult aastakümnete jooksul tervikliku visooni alusel. Piirkond lähtub juba tõestatud jätkusuutliku ja kvaliteetse linnaruumi aluspõhimõtetest ning toetub asjakohaste teadusuuringute tulemustele. Tegu on kompaktse, nn 15-minuti linna põhimõttega, mis hõlmab sidusat avalikku ruumi, jalg- ja rattateede võrgustikku, efektiivset ühistranspordisüsteemi ning ka teenuste, töökohtade, kooli ja lasteaia olemasolu, mis omakorda vähendab sundliikumist. Selline terviklik ja sujuv süsteem tõstab inimeste elukvaliteeti ning aitab kaasa ettevõtete tegevusele ning süsinikuheite vähendamisele.

Keskendutakse avaliku ruumi kujundamisel ja maastikuarhitektuuris läbimõeldud ning päriselt nauditavate rohealade loomisele ning nende mitmekesisusele, et inimeste omavahelist suhtlemist ja õues tegutsemist suurendada, tõstes sellega ka elanike elukvaliteeti. Rakendatakse säästlikke looduspõhiseid ja tehnoloogilisi lahendusi nii ala arhitektuuri, avaliku ruumi, rohealade kui ka taristu puhul, eesmärgiga jõuda Hundipeal CO2-neutraalsuseni.

Paljassaare sadama sissepääsu ees, “Paljassaare” bussipeatuse juures.

Vana administratiivhoone kinosaaliga, laohoone terassidega, sadamakraana kabiin

Laupäev, 12. oktoober11:00, 12:00, 13:00, 14:00 (RUS), 15:00 (ENG), 16:00Pühapäev, 13. oktoober11:00, 12:00, 13:00, 14:00 (RUS), 15:00 (ENG), 16:00

25

45-60min

Tuurile on vaja eelnevalt registreerida, palun registreerige siin!

REGISTREERI

Liitu meie uudiskirjaga

Ole aastaringselt kursis Eesti Arhitektuurikeskuse ekskursioonide ja teiste tegevustega siin!