Pelgulinna Riigigümnaasium

Kolde puiestee 67a, Tallinn

2023, Arhitekt Must OÜ, Kino Maastikuarhitektid OÜ

Registreeri siin
2023
2024
Hooned
Ligipääsetavus ratastooliga
Viipekeelsed tuurid
est
eng
rus
EST viipekeel

Palume registreerida ainult nendele ekskursioonidele, kuhu kindlasti on võimalik tulla. Pidagem lugu graafikutest ning teistest osalejatest.

Eesti viipekeelsed tuurid on vaid Eesti viipekeeles. Sünkroontõlget ei toimu.

 

Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasium (PERG) valmis 2023. aasta sügisel, kui korraga avati kolm riigigümnaasiumi Tallinnas – Mustamäel, Pelgulinnas ja Tõnismäel.

PERGi puhul on tegu Eesti ühe suurima puithoonega. Hoone oluliseks tunnuseks on liimpuidust ruumiline võrestik, mis muudab hoone fassaadi kolmemõõtmeliseks. Arhitektide soov (Arhitekt Must OÜ) oli muuta välise ja sisemise ruumi kokkupuutepunkt hägusaks. Sellest mõttest lähtuvalt kasvab koolimajas sees kolm elusat puud. Et välis- ja siseruume veel enam kokku liita, ümbritseb PERGi mitmeid tegevusi pakkuv väliala (Kino Maastikuarhitektid OÜ). See pargi-, spordi- ja näituste ala võimaldab korraldada välitöötunde ning on lisaks avatud kõigile huvilistele. Sisearhitektid (Pink OÜ) pakkusid hoone keskseks elemendiks välja vabavormse puidust astmestiku, kus igal inimesel on võimalus leida oma koht, olemise viis ja tegevus.

Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasium on omanäoline ja ühendav õpikeskkond enam kui tuhandele noorele – 10.-12. klasside õpilastele. PERG ei ole pelgalt koolimaja. PERG on haridus-, kultuuri- ja kogukonnakeskus, kus tegutsetakse koos ja paindlikult. Nagu ütleb ka üks PERGi põhimõtetest: me ei tee igavat kooli ja igavalt, oleme julged.

Värskes hoones teevad tuure PERGi koolipere liikmed, kes räägivad selles hoones õppimisest ja töötamisest ning ka laiemalt PERGi eripäradest ja ühe uue kooli loomise võlust.

 

Pelgulinna Riigigümnaasiumi objekti toetab LAUFEN, tutvu nende tegevustega siin:

 

Jätkusuutlikud lahendused (Building Futures Together):

Kasutatud on kohalikku toorainet (kohalik puit), mis on loodud kestma generatsioone. See on parim viis puidu kasutamiseks. Väga hästi on läbi mõeldud varjestus (nii fassaadi kui ka automaatvarjestus).  Majas on sundtagastusega ventilatsioon, puudub teadlikult automaatjahutus. Hoone ümber on 360 rattakohta ja ainult 40 autokohta. 

Säilitatud on nii palju kõrghaljastust, kui selle tervislik olukord lubas. Juurde on istutatud lisaks mändidele palju täna kohalikult levivaid puid. Koolimaja hoovi istutatud rohkem kui 80 puud. Enamus hoovi ümbritseva väliala pinnast on graniitsõelmed, mis on tänaseni väiksema jalajäljega kui betoonplaat. Sademevete puhul immutatakse seda võimalikul palju samasse kohta, et ei pea puhta veega juurde kastma

Haljastustöödel on kasutatud sealt samast (ehitatud hoone ja teede-platside alt) kooritud mulda, mitte ei ole seda veetud minema ega transportinud hiljem mujalt uut haljastusmulda peale. Nii on kohalikelt taimedel lihtsam levimist jätkata.

kooli peasissepääsu ees, protsendikunsti teose kõrval.

Aatrium, garderoob, õpetajate kvartal, projektiruum, auditooriumid, õpilasesindus, kino, kunstiklass, jõu- ja joogasaal, muusikaklass, disainituba, laboratoorium, füüsika- ja keemiaklassid, võimla, õpikeskus-raamatukogu ja söögiala.

25

60 min

Liitu meie uudiskirjaga

Ole aastaringselt kursis Eesti Arhitektuurikeskuse ekskursioonide ja teiste tegevustega siin!