Tagasi

Open House Tallinn 2022 kuraatorid soovitavad tänavusi programmipärle

Oktoober 10, 2022

Open House Tallinn programmist leiad palju hooneid ja mitmeid erinäolisi paiku. Milliseid neist külastaksid aga kuraatorid ise? Piibe Piirma ning Evelin Kruus jagavad soovitusi.

 

Lurichi Maja, Valukoja 10. 1897 / 2020, Arhitektuuribüroo PLUSS. Foto: Tõnu Tunnel.

Lurichi maja

Põnev hoonekompleks Ülemiste Citys paneb mõtlema, kuidas ja kus ma elan. Kas mul on kõik vajalik olemas, käe-jala juures? Kas minu kodu on piisavalt nutikas ja mugav? Kas minu ökojalajälg on piisavalt väike?

Kuulsa maadleja Lurichi järgi nime saanud ja vanade Dvigateli hoonete paekivimüüride vahele loodud hubased nutikodud lausa kutsuvad külla! Külastame erinevaid kortereid, imetleme Ülemiste järve ja Soome lahe avarat vaadet ja uurime, millised on Ülemiste City lennukad tulevikuplaanid.

Kogu see “tulevikulinn” asub linnakeskusele üsna lähedal, ometi on tegemist uudse ja teistsugusega, seega tule ja avasta see piirkond enda jaoks. Nagu ütlevad Ülemiste City loojad ja töötajad ise: see on paik, mis on loodud talentidele! Loe lisaks.

 

Põhjala tehas, I ehitusetapp 1912-1916. Foto: Kalle Veesaar.

Põhjala tehas

Üsna Kopli poolsaare tipus asub huvitav paik nimega Põhjala tehas. Endise Bekkeri laevaehitustehase territooriumil asus ligi sada aastat tagasi ettevõtlik mees Harry Feldmann tootma kummist kontsaplekke. Äri kasvas järk-järgult, 1933. aastal alustati kummikingade tootmist ja peagi rahuldas see suisa 99% Eesti kummijalatsite vajadusest! Lisaks kummikutele toodeti voolikuid, vihmamantleid, rattakumme jms. Töö jätkus edukalt läbi erinevate aegade, siiski pidi tehas oma tegevuse kummitööstusena 1998. aastal lõpetama.

Kuid Põhjala tehas ei ole sugugi maha jäetud. Suurtes tehase angaarides toimuvad peod ja laadad, administratiivhoones tegutsevad loomeinimesed, õuel asuvas kogukonnaaias toimetavad aednikud ja avatud on mõnusad kohvikud. Ümbruses käib pidev töö piirkonna kohandamiseks elu- ja loomekeskuseks. Tulge külla! Vaata lähemalt.

 

Krulli kvartal, Kopli 70. Foto: Evert Palmets.

Krulli kvartal

Milline näeb välja läbi aegade suurim Eestis tegutsenud masinatööstusettevõte tänasel päeval? Milline on kvartal, kus ajalugu ning arhitektuuri pea saja aasta jagu? Millised näevad välja ruumid, milles asus võimsa tehase köögipool? Kuidas näeb välja kontrollpunkt, mida läbis igapäevaselt sadu töölisi ning tehasega seotud inimesi? Milline võiks endine tööstuskvartal näha välja järgnevatel kümnenditel?

Nendele ning lisaks paljudele teistele küsimustele saab vastused 15.-16. oktoobril kunagisel AS Franz Krulli territooriumil. Loe lisaks.

 

Fahle maja, Tartu mnt 84a. 1926 / 2007, KOKO arhitektid. Foto: Evert Palmets.

Fahle maja

KOKO arhitektide projekteeritud Fahle maja on üks silmapaistvamaid ehitisi 2000. aastate Eesti arhitektuuris. Tegemist on vana tselluloositööstuse hoonetekompleksi kõige võimsama osaga – endise keedutsehhi paekivist torn on tema taga laiuva tööstuskompleksi fassaadiks Tallinna ühe peamagistraali ääres. Milline vaade avaneb palju poleemikat ja kõneainet pakkunud klaasfassaad risttahukast? Tule ning vaata oma silmaga järele.

Tagasi Back to top