Muljed: Meie vabatahtlik Open House Esseniga tutvumas

12/09/2024

Open House Tallinna vabatahtlik Marianna Nõmmik käis septembri alguses Open House Esseniga tutvumas. Siin on tema muljed sündmusest ning mõtted, miks üldse vabatahtlikuna osa võtta.

 

Olen eluaeg olnud kunsti ja arhitektuurihuviline, kuid töö ja pere olid tugevas prioriteedis. Siis kui Open House Tallinn esimesi kordi toimus, nägin küll infot ja isegi panin ennast kirja vabatahtlikuks, kuid päris tööd vabatahtlikuna jõudsin teha alles eelmise aasta sügisel. Hakkasin siis tundma, et pean ikkagi leidma selle aja iseendale, et teha midagi, mis tõesti huvi pakub ja hinge kosutab.

Miks tasub Open Housest osa võtta?

Tavaliselt linnaruumis elades ja liikudes me üldiselt ei panegi tähele, mis hooned meid ümbritsevad. Teine kord ei teagi, mis on kodust vahetus läheduses asuvate hoonete ajalugu ja mis seal sees toimub. Jääbki meie jaoks linnaruum sisult võõraks. Üritus aitab seda lünka täita, muuta linnaruumi meie jaoks kodusemaks. Tuuride käigus on võimalik teinekord kuulda lugusid, mida kuskilt teada saada on raske või isegi võimatu. Ja lisaks kõigile – üritus on osalejatele tasuta!

OH Tallinn või Tartu vabatahtlikel on võimalik ka kandideerida vabatahtlike vahetusprogrammi OH Euroopa raames. Nii ma otsustasin minna vaatama, kuidas OH teistes riikides ja linnades toimub. See on hea võimalus kogemusi vahetada, näha mis teistes kohtades tehakse võib-olla teisiti, ja näha linna sellisena, millisena turist seda linna ei näe, pääseda sinna, kuhu igal ajal ja igaüks teinekord ei pääse.

Kandideerimisel oli võimalik valida mitme linnade vahel, ka Stockholm ja Praha, aga ka Essen (linn lääne-Saksamaal). Valisin Esseni, sest olen teisi linnu juba mitu korda külastanud, aga Essen oli midagi uut ja täiesti tundmatu.

Essenis oli OH teemaks „Muutused Ruhri alal. Hooned. Inimesed. Dialoog“. 25 aastat tagasi pani uksed kinni Saksamaa suurimaid söekaevandusi ja koksitehaseid. Otsustati, et tööstushooned ja tööstuskompleks säilitatakse ja muudetakse need kultuurikeskkonnaks. Hoonete fassaadid viimistleti ühtses punast tellist meenutavas stiilis, metallkonstruktsioonid värviti punakas-pruunikaks. Erinevatesse kohtadesse lisati kaasaegseid skulptuure ja installatsioone. Endistes tootmishoonetes avati selle aja jooksul 2 muuseumi, kunstihall, suvel tegutsevad endisel tehase territooriumil ujula ja kohvikud, talvel töötab uisuväli, territooriumil sõidab autorong. 25 aastat tagasi ei olnud selles piirkonna üldse rohelust, sest kõik oli kaetud šlakikillustikuga. Nüüd on ümberringi kõik roheline, on kujundatud mugavate radadega parkmets. Kogu projekt hõlmab 800 km2 pindala transformeerimist. Kõik, mis tehti, ei olnud aga edulood, olid ka läbikukkumisi. Näiteks paigutati koksitehase alale vaateratas, mille pidi mõni aja pärast kinni panema, sest selle ülalpidamine osutus liiga kulukaks. Töö aga käib edasi, elu toob linnale uusi väljakutseid: seoses usklike inimeste arvu vähenemisega on uueks probleemiks tühjade kirikute uuesti kasutamine.

OH Essenis olid kohal vabatahtlikud ja esindajad Vilniusest, Stockholmist, Prahast, Bilbaost ja Tallinnast. Võtsime osa tuuridest muuseumis, linnaosa valitsuse majas, sotsiaal- ja noortekeskuses, ülikoolis, eelmisel päeval viimast teenistust pidanud katoliiklikus kirikus, käisime bussituuril endisel tööstusalal, kunstnikute ja juveliiri meistrikodades. OH Esseni raames toimus ka avalik arutelu kirikuhoone saatuse üle, puusepatöö meistriklass lastele ja noortele, väike kontsert meistrikodade ruumides. Tuurid toimusid saksa keeles, inglise keelse tõlkega.”

 

Open House Tallinn on osa Open House Europe koostööprojektist, mida kaasrahastab Euroopa Liit.