Muljed: Meie vabatahtlikud Open House Dublinil

23/10/2024

Open House Tallinna vabatahtlikud Hannele Känd ja Laura Ustav käisid oktoobri keskel Open House Dubliniga tutvumas. Siin on nende muljed sündmusest ning mõtted, miks üldse vabatahtlikuna osa võtta.

Miks otsustasite ka välismaal Open House-l vabatahtlik olla?

Laura: Kuna olen olnud 2 aastat Eestis giid ja mulle väga meeldib reisida ja maailma avastada, siis otsustasin kandideerida välismaale vabatahtlikuks. Iga projekt, millest osa võtan, on aidanud kaasa silmaringi avardamisele, laiendanud tutvusringkonda välismaal ja avanud uusi uksi tulevikuks.

Hannele: Mul on varasemast rahvusvaheline vabatahtliku töö kogemusi, mis kõik on olnud väga mõnusad. Viimasest sellisest on aga palju aega möödas, nii et kui tekkis võimalus kandideerida, ei olnud küsimustki, et ma seda ei tee. Iirimaa OH ajad olid kõige sobilikumad ning Dublin ise muidugi ka põnev koht, mida arhitektuurifestivali kaudu avastada. Iiri pealinna festival oli äge! Linn ise pulbitseb elust ning on oma pika ja keerulise ajalooga täis hooneid, mis esmapilgul ei tundugi midagi erilist, kuid on seda kahtlemata. Eks OH olegi selle pärast kihvt, et lood, mida giidid ja eksperdid jagavad, teevad disaini ja arhitektuuri mitmekihilised ja põnevaks ka tavainimesele.

 

Millised muljed on ja millise hoone(te) juures tegev olite?

Hannele: Mina olin abiks kahe objekti juures, mis mõlemad on funktsionaalsed hooned. Esimene neist on Dublini lahe ääres asuv Covanta jäätmekäitlustehas, kus kohalik sorditud prügist eraldatakse energia, mis annab elektrit ligi 100 000 leibkonnad! Maja ise on justkui hiiglama suur teokarp, kus kõik protsessid on hoone sisse kindlalt suletud (ainult korstna kaudu tuleb tossu, mis on suuresti veeaur ja muud normaalsed ühendid). Nägime tuuri käigus operaatoriruumi ja tohutu suurt prügiruumi, mis mahutas kümneid tuhandeid tonni prügi.

Teisel päeval toimetasid Busáras-nimelises hoones linna südames. See on 1950. aastatel valminud bussiterminal, mille ühes tiivas on ka linna sotsiaalteenuste büroo. Maja on kohalike jaoks pikalt olnud pigem midagi ebameeldivat ja koledat, kuid tegelikult on selle hoone valmimise lugu ja eesmärgid ning loodud lahendused ja disain omas ajas väga uuenduslikud. Ekskursioone juhtis selle maja tõeline fänn-arhitekt, kes on hoonest kirjutanud ka raamatu. Tema faktid, konteksti asetatud mõtlemapanevad vaated ajalukku ning tähenduslikkuse esiletõstmine olid suurepärased ning hoone muutus minu jaoks selle festivali pärliks! Muide, just Busárase ehitusel kasutati esimest korda sellist katuselahendust, mis hiljem läks Sydney kuulsa ooperimajas ka kasutusele.

Veel jõudsin külastada mõnda objekti ja ekskursiooni linnaruumis – minu fookus oligi rohkem tutvuda väljas toimuvate ringkäikudega, sest mu enda ekskursioonid Koplis on samuti linnaruumile ja ajaloole keskenduvad. Üleüldse on Dublini OH programmis palju välituure. Vahvaks kirsiks, mis ülemäära festivali kulgu ei seganud, sai torm Ashley, mis maandus Iirimaal festivali ajal, õnneks küll mitte nii tugevana, kui esialgu lubati. Minu väga oodatud kanalite ekskursioon jäi küll ära, kuid oli tore leida enda sarnasest kohast, kus 2023. a sügise Tallinna OH-l, kui seisad hoone kõrgeimal katusel ning ümberringi hiilgab metsik tuul (selle vahega, et meil oli pilvine ja Dublinis päikseline).

Laura: Olin esimesel päeval Geraldine Street ühes väga uhke ja erilise arhitektuuriga kodus. Ma pole elu sees näinud nii erilist kodu ja olin väga vaimustuses. Teisel päeval olin ka Busaras, mis on modernistlik ehitis ja taaskord väga teistsuguse välimusega ehitis.

 

Miks soovitate Open House Tallinnale vabatahtlikuks tulla? Kuidas see teie elu on mõjutanud? 

Laura: Soovitan väga minna vabatahtlikuks nii Eestis kui ka välismaal, sest see on väga eriline kogemus. See annab juurde julgust ja enesekindlust, kui saab teha ise tuure ja samuti saab teada uut informatsiooni ja näha kohti, kuhu igapäevaselt minna ei saa. Muidugi ei saa jätta mainimata uusi sõpru ja tutvusi!

Hannele: Vabatahtlik töö annab elule särtsu ja avab uksi nii, et isegi ei tea pärast öelda, kust impulss millegi vahva uue jaoks tekkis. Vabatahtlikkus rikastab elu ning annab võimaluse jagada oma kirge sarnaste inimestega. Aitäh OH Euroopa võrgustikule selle võimaluse eest!

 

Open House Tallinn on osa Open House Europe koostööprojektist, mida kaasrahastab Euroopa Liit.