Muljed: meie vabatahtlikud Open House Stockholmil

08/10/2024

Open House Tallinna vabatahtlikud Elis Themas ja Anneliie Talve käisid oktoobri alguses Open House Stockholmiga tutvumas. Siin on nende muljed sündmusest ning mõtted, miks üldse vabatahtlikuna osa võtta.

Miks otsustasid ka välismaal Open House-l vabatahtlik olla?
Elis Themas: Otsustasin välismaale Open Housi vabatahtlikuks minna just seetõttu, et tutvuda uue riigi arhitektuuri ja kultuuriga. Valik Stockholmi kasuks langes seetõttu, et olin küll Rootsis varem käinud, kui enamasti vaid lühikest aega ning arhitektuurile rõhku panemata. Open House programm andis võimaluse tutvuda veidi paremini sealsete hoonete ja kultuuriga.

Anneliie Talve: Olles Open House-i kogenud Tallinnas, tekkis soov sellest ka välismaal osa saada. Tahtsin teada, kuidas korraldatakse seda seal, mida on erinevat ja sarnast. Open House-ga Stockholmis käies sain tuttavaks objektidega, kuhu ma tavaliselt reisides suure tõenäosusega ei oleks sattunud. Lisaks armastan ma suhelda eri kultuuridest pärit inimestega ja välismaal vabatahtlik olemine andis selleks suurepärase võimaluse.

Millised muljed on ja millise hoone(te) juures tegev olid?
Elis: Muljed on väga positiivsed. Meid võtsid vastu suurepärased korraldajad, kes olid meie kava planeerinud ja meid kõikjal juhendasid ning toetasid. Jõudsime olla nii vabatahtlikud kui ka ise mõnel tuuril käia ning lisaks sellele ka veel ringi vaadata ja kohaliku eluga tutvuda. Meie vabatahtlikud olid tegevad kahes lokatsioonis: Järva begravningsplats och naturområde (Järva surnuaed) ja Norra Latin (Stockholm International School). Mina olin vabatahtlikuna Norra Latin hoones, kus meie ülesandeks oli aidata juhatada inimesi õigesse kohta, jagada infot ning tagada, et tuurid liiga ülerahvastatud ei oleks. Rootsi Open House’i eripära on see, et giidid on professionaalid ja hoonega isiklikult seotud, näiteks meie tuure viisi läbi rahvusvahelise kooli turundusjuht, kellel oli oluline roll antud sellel, et just antud kool hoonesse tuleks. Meil oli võimalus kaasa jalutada inglise keelsel tuuril, seega saime me aimu maja ajaloost. Nimelt ehitati antud hoone 1880. aastal ning ka algselt oli tegemist kooliga. Hoone müüdi maha 1980ndatel ning 1989. aastal avati seal konverentsikeskus. Alates 2023. aastast on maja taaskord koolimajana kasutusel ning tänaseks tegutseb hoones rahvusvaheline kool, kus õpib ligikaudu 500 õpilast 60 eri riigist vanuses 3-19.

Lisaks sellele, et kõik vabatahtlikud olid laupäeval tegevad ühe objekti juures, oli meil võimalus pühapäeval külastada kolme Open House objekti – ArkDes arhitektuurimuuseumi, Mötesplats Mariatorget kirikut ning Kapsyleni. Minu jaoks oli kõige huvitavam just viimane, mis oli kommunaalhoone, kus tegutseb ligemale 70 eriilmelist kollektiivi või artisti – näiteks on seal arhitektid, disainerid, näitering, videograafid, lasteaed, kohvik ja rokiklubi ning kogu maja juhtimine käib ülenädalaste koosolekute raames võimalikult demokraatlikult ja käed-külge põhimõttel.

Anneliie: Open House Stockholm oli väga vinge. Olles mitmeid kordi enne meie põhjanaabritel külas käinud, avas OH mulle Stockholmi hoopis teise nurga alt. Meiega käisid kaasas ka kaks Stockholmist pärit vabatahtlikku, kellega oli huvitav rääkida Eesti ja Rootsi sarnasustest ja erinevustest. Olin samuti abiks Stockholmi külje all nüüdseks äsjaavatud uues Järva kalmistul ja pargis. See oli ülimalt huvitav kogemus, näha uut planeeritavat surnuaeda, kuhu kedagi veel maetud ei ole. Lisaks saada teada erinevatest aspektidest, mida nad ehitamise ajal pidid arvesse võtma jne. Kalmistu asub ka ajalooliselt ja ühiskondlikult olulises kohas.

Miks soovitad Open House Tallinnale vabatahtlikuks tulla? Kuidas see sinu elu on mõjutanud?
Elis: Mina soovitan Open House Tallinnale vabatahtlikuks tulla just seetõttu, et esiteks, saad sa vabatahtlikuna uusi kontakte ja tutvusi. Teiseks, saad sa proovida tegevusi, mida võib-olla igapäevaselt ei teeks – giiditöö, fotograafiks olemine, objektil abistamine jne. Ning kolmandaks, saad sa tutvuda objektidega, kuhu võib-olla igapäevaselt ei satu ning näha neid hoopis uue nurga alt tutvudes ajaloo ja valmimislooga.

Anneliie: Arvan, et OH Tallinnal võiksid kõik vähemalt korra vabatahtlikuna ära käia. Läbi selle tutvud lähemalt meie pealinna arhitektuuri ja ajalooga, ning tihtilugu vaatad hiljem linnaruumi hoopis teise pilguga. Lisaks on tore tutvuda ka uute inimestega ja pakkuda külastajatele rõõmu neile kas tuure tehes või assistendina giidi aidates.

Eelmise aastal oli OH kogemus minujaoks esmakordne, ent vägagi kasulik. Avastasin endas armastuse giidinduse vastu. Suur rõõm oli kuulda pärast tuure häid sõnu ja mõtteid. Lisaks sellele sain nüüd osaleda ka vabatahtlikuna Stockholmis, kuhu ma teistmoodi sattunud poleks. Tore oli ka tutvuda teise vabatahtliku Elisiga, kes samuti Stockholmis käis.

 

Open House Tallinn on osa Open House Europe koostööprojektist, mida kaasrahastab Euroopa Liit.